KLN FAMILY BRANDS
PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report a Score | Coach Login | Tournament Brackets
CraigOlsonSports | LakesAreaSports | PheasantCountry | SportsCow | Vikingland
United Community Bank Perham Memorial ACS
LakesAreaSports.com
SITE TOOLS
Print this Story
Email this Story
RELATED SCHOOLS/TEAMS
Fosston School
Fosston Swimming & Diving (G)
Perham School
Perham Swimming & Diving (G)

Friday, September 9, 2011
Swimming & Diving (G)

Perham swimmers win big at Fosston-Bagley

By John George - Fosston, MN

The Yellowjacket girl’s swim team looked  in mid-season form as they competed in their 1st full meet of the season Thursday night.  They traveled to Fosston and earned a 79-15 win over the Fosston-Bagley Seals.

“We had a really good night with some outstanding times for our first full swim meet of the season,” head coach Sheri Ressler said.

The Jackets experience showed through as they won each of the 11 varsity events.  Kelsey Kratzke  and Natalie Murphy were winners in each of the 4 events they competed in.  Bailey Meyer,  Rylie Rothmeyer and Lexi Richter were 3-time winners.

Kratzke and Murphy both had a pair of individual wins, Kratzke in the 200 I.M. (2:36.62) and the 100 breaststroke (1:16.37), and Murphy in the 50 free (26.79) and the 100 free (59.86).  Both were part of the 1st place 200 Medley Relay along with Meyer and Richter with a time of 2:05.18.  Kratzke, Murphy, Richter and Sam Salathe took 1st in the 200 free relay with a time of 1:51.88.

Meyer and Rothmeyer also had a pair of individual wins.  Meyer finished 1st in the 100 butterfly (1:09.36) and the 100 backstroke (1:09.29).  Rothmeyer was the winner in the 200 freestyle (2:13.99) and the 500 free (5:56.06).

Finally, the team of Richter, Rothmeyer, Salathe and Jackie Hanson won the 400 free relay with a time of 4:09.17.

Several girl’s had Section qualifying times during the in, including: Rothmeyer (200 free, 500 free),  Kratzke (200 I.M., 100 breaststroke),  Meyer (100 fly, 100 backstroke),  Salathe (100 fly),  Murphy (100 Free),  Hanson (200 Free),  Kyra Arneri (50 free), and Jill Burns (500 free).

The J.V. also won in their dual with F-B, 59-26.  Annie Ingebrand, an 8th grader, broke the PWMS 100 freestyle school record with a time of 1:03.62.

The Perham/NY Mills girl’s will head north again on Sept. 12 when they have a dual meet at Bemidji, starting at 5 p.m.

 

Event 2  Girls 200 Yard Medley Relay Varsity

School                                                                 Seed     Finals       Points

1 Perham/New York Mills-MN  'A'                    NT    2:05.18          6 

     1) Richter, Lexi JR                2) Kratzke, Kelsey SR            

     3) Meyer, Bailey SR                4) Murphy, Natalie FR            

2 Perham/New York Mills-MN  'B'                    NT    2:12.35          3 

     1) Roberts, Brittany SR            2) Ingebrand, Beth SR            

     3) Salathe, Sam SR                 4) Miller, Laine SR              

3 Fosston-Bagley Seals-US  'A'                2:06.68    2:17.19          1 

     1) Quade, Hannah JR                2) Manecke, McKenzie JR          

     3) Buehier, Molly SO               4) Hubbard, Afton SR             

4 Fosston-Bagley Seals-US  'B'                     NT    2:33.64       

     1) Goldie, Celena SO               2) Danielson, Amber FR           

     3) Hargreaves, Elizabeth FR        4) Hubbard, Justine SO           

Event 4  Girls 200 Yard Freestyle Varsity

Name              Year School                  Seed     Finals       Points

1 Rothmeyer, Rylie    SR Yellowjackets-MN          NT    2:13.99          4 

  2 Hanson, Jackie      SO Yellowjackets-MN          NT    2:15.20          3 

  3 Hubbard, Afton      SR FOSB-US              2:18.26    2:30.52          1 

  4 Balstad, Gina       FR FOSB-US                   NT    2:37.06       

 Event 6  Girls 200 Yard IM Varsity

Name              Year School                  Seed     Finals       Points

1 Kratzke, Kelsey     SR Yellowjackets-MN          NT    2:36.62          4 

  2 Roberts, Brittany   SR Yellowjackets-MN          NT    2:44.95          3 

  3 Buehier, Molly      SO FOSB-US                   NT    2:48.87          1 

  4 Manecke, McKenzie   JR FOSB-US                   NT    2:56.47       

Event 8  Girls 50 Yard Freestyle Varsity

Name              Year School                  Seed     Finals       Points

1 Murphy, Natalie     FR Yellowjackets-MN          NT      26.79          4 

  2 Quade, Hannah       JR FOSB-US                28.22      27.95          3 

  3 Miller, Laine       SR Yellowjackets-MN          NT      29.13          1 

  4 Hubbard, Justine    SO FOSB-US                33.40      33.25       

Event 10  Girls 100 Yard Butterfly Varsity

Name              Year School                  Seed     Finals       Points

1 Meyer, Bailey       SR Yellowjackets-MN          NT    1:09.36          4 

  2 Salathe, Sam        SR Yellowjackets-MN          NT    1:12.53          3 

  3 Balstad, Gina       FR FOSB-US              1:25.56    1:22.97          1   

Event 12  Girls 100 Yard Freestyle Varsity

Name              Year School                  Seed     Finals       Points

1 Murphy, Natalie     FR Yellowjackets-MN          NT      59.86          4 

  2 Richter, Lexi       JR Yellowjackets-MN          NT    1:02.07          3 

  3 Quade, Hannah       JR FOSB-US              1:03.78    1:04.67          1 

  4 Hargreaves, Elizab  FR FOSB-US              1:22.78    1:17.66       

Event 14  Girls 500 Yard Freestyle Varsity

Name              Year School                  Seed     Finals       Points

1 Rothmeyer, Rylie    SR Yellowjackets-MN          NT    5:56.06          4 

2 Burns, Jill         JR Yellowjackets-MN          NT    6:01.68          3 

3 Manecke, McKenzie   JR FOSB-US              6:24.41    6:42.79          1  

4 Hubbard, Justine    SO FOSB-US              7:11.00    7:29.05       

Event 16  Girls 200 Yard Freestyle Relay Varsity

School                                         Seed     Finals       Points

1 Perham/New York Mills-MN  'A'                    NT    1:51.88          6 

     1) Murphy, Natalie FR              2) Salathe, Sam SR               

     3) Kratzke, Kelsey SR              4) Richter, Lexi JR              

  2 Perham/New York Mills-MN  'B'               1:54.01    1:56.19          3 

     1) Ingebrand, Annie 8              2) Ingebrand, Beth SR            

     3) Rothmeyer, Rylie SR             4) Hanson, Jackie SO             

  3 Fosston-Bagley Seals-US  'A'                1:48.50    1:57.07          1 

     1) Balstad, Gina FR                2) Buehier, Molly SO             

     3) Hubbard, Afton SR               4) Quade, Hannah JR              

  4 Fosston-Bagley Seals-US  'B'                     NT    2:11.27       

     1) Kubiak, Josie FR                2) Wilson, Lauren JR             

     3) Goldie, Celena SO               4) Hargreaves, Elizabeth FR      

Event 18  Girls 100 Yard Backstroke Varsity

Name              Year School                  Seed     Finals       Points

1 Meyer, Bailey       SR Yellowjackets-MN          NT    1:09.29          4 

  2 Buehier, Molly      SO FOSB-US                   NT    1:15.28          3 

  3 Roberts, Brittany   SR Yellowjackets-MN          NT    1:18.80          1 

  4 Wilson, Lauren      JR FOSB-US                   NT    1:27.09       

Event 20  Girls 100 Yard Breaststroke Varsity

Name              Year School                  Seed     Finals       Points

1 Kratzke, Kelsey     SR Yellowjackets-MN          NT    1:16.37          4 

  2 Ingebrand, Beth     SR Yellowjackets-MN          NT    1:23.18          3 

  3 Hargreaves, Elizab  FR FOSB-US              1:38.81    1:38.80          1 

  4 Danielson, Amber    FR FOSB-US              1:35.89    1:46.88       

Event 22  Girls 400 Yard Freestyle Relay Varsity

School                                         Seed     Finals       Points

1 Perham/New York Mills-MN  'A'                    NT    4:09.17          6 

     1) Richter, Lexi JR                2) Hanson, Jackie SO             

     3) Rothmeyer, Rylie SR             4) Salathe, Sam SR               

2 Perham/New York Mills-MN  'B'               4:18.30    4:25.78          3 

     1) Miller, Laine SR                2) Roberts, Brittany SR          

     3) Meyer, Bailey SR                4) Burns, Jill JR                

3 Fosston-Bagley Seals-US  'A'                4:06.86    4:41.43          1 

     1) Balstad, Gina FR                2) Manecke, McKenzie JR          

     3) Hubbard, Justine SO             4) Hubbard, Afton SR             

4 Fosston-Bagley Seals-US  'B'                     NT    5:11.12       

     1) Kubiak, Josie FR                2) Maruska, Ashley FR            

     3) Anderson, Elizabeth SO          4) Wilson, Lauren JR             

SCORING SUMMARY:
Girls Varsity Scores
Perham/New York Mills 79, Fosston-Bagley Seals 15

Event 2 Girls 200 Yard Medley Relay Varsity

School Seed Finals Points

1 Perham/New York Mills-MN 'A' NT 2:05.18 6

1) Richter, Lexi JR 2) Kratzke, Kelsey SR

3) Meyer, Bailey SR 4) Murphy, Natalie FR

2 Perham/New York Mills-MN 'B' NT 2:12.35 3

1) Roberts, Brittany SR 2) Ingebrand, Beth SR

3) Salathe, Sam SR 4) Miller, Laine SR

3 Fosston-Bagley Seals-US 'A' 2:06.68 2:17.19 1

1) Quade, Hannah JR 2) Manecke, McKenzie JR

3) Buehier, Molly SO 4) Hubbard, Afton SR

4 Fosston-Bagley Seals-US 'B' NT 2:33.64

1) Goldie, Celena SO 2) Danielson, Amber FR

3) Hargreaves, Elizabeth FR 4) Hubbard, Justine SO

Event 4 Girls 200 Yard Freestyle Varsity

Name Year School Seed Finals Points

1 Rothmeyer, Rylie SR Yellowjackets-MN NT 2:13.99 4

2 Hanson, Jackie SO Yellowjackets-MN NT 2:15.20 3

3 Hubbard, Afton SR FOSB-US 2:18.26 2:30.52 1

4 Balstad, Gina FR FOSB-US NT 2:37.06

Event 6 Girls 200 Yard IM Varsity

Name Year School Seed Finals Points

1 Kratzke, Kelsey SR Yellowjackets-MN NT 2:36.62 4

2 Roberts, Brittany SR Yellowjackets-MN NT 2:44.95 3

3 Buehier, Molly SO FOSB-US NT 2:48.87 1

4 Manecke, McKenzie JR FOSB-US NT 2:56.47

Event 8 Girls 50 Yard Freestyle Varsity

Name Year School Seed Finals Points

1 Murphy, Natalie FR Yellowjackets-MN NT 26.79 4

2 Quade, Hannah JR FOSB-US 28.22 27.95 3

3 Miller, Laine SR Yellowjackets-MN NT 29.13 1

4 Hubbard, Justine SO FOSB-US 33.40 33.25

Event 10 Girls 100 Yard Butterfly Varsity

Name Year School Seed Finals Points

1 Meyer, Bailey SR Yellowjackets-MN NT 1:09.36 4

2 Salathe, Sam SR Yellowjackets-MN NT 1:12.53 3

3 Balstad, Gina FR FOSB-US 1:25.56 1:22.97 1

Event 12 Girls 100 Yard Freestyle Varsity

Name Year School Seed Finals Points

1 Murphy, Natalie FR Yellowjackets-MN NT 59.86 4

2 Richter, Lexi JR Yellowjackets-MN NT 1:02.07 3

3 Quade, Hannah JR FOSB-US 1:03.78 1:04.67 1

4 Hargreaves, Elizab FR FOSB-US 1:22.78 1:17.66

Event 14 Girls 500 Yard Freestyle Varsity

Name Year School Seed Finals Points

1 Rothmeyer, Rylie SR Yellowjackets-MN NT 5:56.06 4

2 Burns, Jill JR Yellowjackets-MN NT 6:01.68 3

3 Manecke, McKenzie JR FOSB-US 6:24.41 6:42.79 1

4 Hubbard, Justine SO FOSB-US 7:11.00 7:29.05

Event 16 Girls 200 Yard Freestyle Relay Varsity

School Seed Finals Points

1 Perham/New York Mills-MN 'A' NT 1:51.88 6

1) Murphy, Natalie FR 2) Salathe, Sam SR

3) Kratzke, Kelsey SR 4) Richter, Lexi JR

2 Perham/New York Mills-MN 'B' 1:54.01 1:56.19 3

1) Ingebrand, Annie 8 2) Ingebrand, Beth SR

3) Rothmeyer, Rylie SR 4) Hanson, Jackie SO

3 Fosston-Bagley Seals-US 'A' 1:48.50 1:57.07 1

1) Balstad, Gina FR 2) Buehier, Molly SO

3) Hubbard, Afton SR 4) Quade, Hannah JR

4 Fosston-Bagley Seals-US 'B' NT 2:11.27

1) Kubiak, Josie FR 2) Wilson, Lauren JR

3) Goldie, Celena SO 4) Hargreaves, Elizabeth FR

Event 18 Girls 100 Yard Backstroke Varsity

Name Year School Seed Finals Points

1 Meyer, Bailey SR Yellowjackets-MN NT 1:09.29 4

2 Buehier, Molly SO FOSB-US NT 1:15.28 3

3 Roberts, Brittany SR Yellowjackets-MN NT 1:18.80 1

4 Wilson, Lauren JR FOSB-US NT 1:27.09

Event 20 Girls 100 Yard Breaststroke Varsity

Name Year School Seed Finals Points

1 Kratzke, Kelsey SR Yellowjackets-MN NT 1:16.37 4

2 Ingebrand, Beth SR Yellowjackets-MN NT 1:23.18 3

3 Hargreaves, Elizab FR FOSB-US 1:38.81 1:38.80 1

4 Danielson, Amber FR FOSB-US 1:35.89 1:46.88

Event 22 Girls 400 Yard Freestyle Relay Varsity

School Seed Finals Points

1 Perham/New York Mills-MN 'A' NT 4:09.17 6

1) Richter, Lexi JR 2) Hanson, Jackie SO

3) Rothmeyer, Rylie SR 4) Salathe, Sam SR

2 Perham/New York Mills-MN 'B' 4:18.30 4:25.78 3

1) Miller, Laine SR 2) Roberts, Brittany SR

3) Meyer, Bailey SR 4) Burns, Jill JR

3 Fosston-Bagley Seals-US 'A' 4:06.86 4:41.43 1

1) Balstad, Gina FR 2) Manecke, McKenzie JR

3) Hubbard, Justine SO 4) Hubbard, Afton SR

4 Fosston-Bagley Seals-US 'B' NT 5:11.12

1) Kubiak, Josie FR 2) Maruska, Ashley FR

3) Anderson, Elizabeth SO 4) Wilson, Lauren JR


Junior Varsity
Perham/New York Mills 59 , Fosston-Bagley Seals 26

©1998-2014 LakesAreaSports.com - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com
small business loans for bad credit startup | prednisone hiding infection | what is cash advance on a debit card | robaxin 500 mg drugs