KLN FAMILY BRANDS
PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report a Score | Coach Login | Tournament Brackets
CraigOlsonSports | LakesAreaSports | PheasantCountry | SportsCow | Vikingland
United Community Bank Perham Memorial ACS
LakesAreaSports.com
SITE TOOLS
Print this Story
Email this Story
RELATED NEWS
Kelsey Kratzke (Perham/NYM Swimming)
RELATED SCHOOLS/TEAMS
Perham School
Perham Swimming & Diving (G)
Thief River Falls School
Thief River Falls Swimming & Diving (G)

Wednesday, September 21, 2011
Swimming & Diving (G)

Lady Jacket swim team wins big at Thief River Falls

By John George - Thief River Falls, MN

The Perham/NY Mills swim team didn’t get much recovery time from Saturday’s Park Rapids Invite before getting back into the pool Monday for a dual meet at Thief River Falls.  It didn’t seem to hurt them much as they picked up an easy 128-42 win over the Prowlers.  The Yellowjacket J.V. just fell short, falling 59-55.

“We had a good meet Monday,” Jacket head coach Sheri Ressler said.  “The girls are really coming along nicely.”

The Lady Jackets swept all 11 events, as four swimmers each won a pair of events.

Rylie Rothmeyer was 1st in the 200 freestyle with a time of 2:12.41, with Jackie Hanson taking 2nd in 2:15.13.  Rothmeyer was also the winner in the 500 free with a time of 5:52.41 with Jill Burns taking 2nd in 6:05.16.

Kelsey Kratzke finished in 1st place in the 200 I.M. with a time of 2:33.64, and was solid once again in her best event, the 100 breaststroke, winning with a time of 1:15.27.

In the 50 free, Natalie Murphy was the winner with a time of 27.10, with Kyra Arneri taking 2nd in 28.06.  Murphy also won the 100 free with a time of 1:00.31.  Lexi Richter was the runner-up with a time of 1:02.24, and Brittany Roberts was 3rd (1:03.16) to give the Jackets the sweep in the event.

Bailey Meyer was also a 2-time winner, taking 1st in the 100 butterfly with a time of 1:09.26.  Sam Salathe was the runner-up with a time of 1:11.06.  Meyer also won the 100 backstroke with a time of 1:10.05 with Roberts taking 2nd in 1:16.74.

The Lady Jackets also swept the top 2 spots in each of the 3 relay events.

The Perham/NY Mills girl’s will return to action Thursday, Sept. 22 in a dual meet at Park Rapids starting at 6 p.m.


Varsity:

Perham/NYM 128,  Thief River Falls 42

200 Medley                       

1. Bailey Meyer, Kelsey Kratzke, Sam Salathe, Natalie Murphy   2:02.89           

2. Brittany Roberts, Beth Ingebrand, Lexi Richter, Annie Ingebrand  2:12.12

200 Freestyle                       

1. Rylie Rothmeyer  2:12.41

2. Jackie Hanson  2:15.13 

4. Jill Burns  2:20.20

200 I.M.                       

1. Kelsey Kratzke  2:33.64           

3. Kristina Galbrecht  3:03.10

4.  Heidi Weber  3:04.82

50 Freestyle                       

1. Natalie Murphy  27.10           

2. Kyra Arneri              28.06

5. Annie Ingebrand  29.21

100 Butterfly                       

1. Bailey Meyer  1:09.26

2. Sam Salathe              1:11.06

5. Beth Ingebrand  1:19.01

100 Freestyle                       

1. Natalie Murphy  1:00.31

2. Lexi Richter  1:02.24

3. Brittany Roberts  1:03.16

500 Freestyle                       

1. Rylie Rothmeyer            5:52.41                                               

2. Jill Burns  6:05.16

4. Jackie Hanson  6:05.72                                   

200 Freestyle Relay                       

1. Sam Salathe, Kelsey Kratzke, Lexi Richter, Kyra Arneri            1:53.26           

2. Beth Ingebrand, Rylie Rothmeyer, Annie Ingebrand, Jackie Hanson  1:57.06

100 Backstroke

1. Bailey Meyer  1:10.05                       

2. Brittany Roberts  1:16.74

4. Kristina Galbrecht            1:25.20

100 Breaststroke           

1. Kelsey Kratzke  1:15.27           

3. Beth Ingebrand   1:22.16           

5. Annie Ingebrand   1:26.01           

400 Freestyle Relay

1. Kyra Arneri, Sam Salathe, Lexi Richter, Natalie Murphy   4:04.94           

2.  Jackie Hanson, Rylie Rothmeyer, Brittany Roberts, Jill Burns   4:16.10

 

JV: Thief River Falls 59, Perham/NYM 55           

200 Medley Relay

1. Shannon Karels, Sierra Lynne, Shelby Mayfield, Annika Werner  2:48.29

200 I.M.                       

1. Tara Wenaas   3:22.59

50 Free

2. Shannon Karels 34.98

3. Amelia Potrament            41.82

100 Butterfly                       

1. Annika Werner  1:40.64

100 Free                       

1. Ashley Bond  1:16.30

2. Amelia Potrament            1:40.09

100 Backstroke                       

2. Annika Werner  1:39.99

100 Breaststroke           

1. Heidi Weber  1:33.09

2. Tara Wenaas  1:43.21

400 Freestyle Relay           

1. Sierra Lynne, Shelby Mayfield, Kristina Galbrecht, Annika Werner    6:58.86

SCORING SUMMARY:
Perham/NY MIlls 128, Thief River Falls 42
KLN FAMILY BRANDS - From Our Family to Yours!
©1998-2014 LakesAreaSports.com - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com
http://www.lakesareasports.com/teamgamerecap.php?yid=0203&tid=1934&sid=1230029&gameid=7399 | is accutane best | advance cash checking