KLN FAMILY BRANDS
PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report a Score | Coach Login | Tournament Brackets
CraigOlsonSports | LakesAreaSports | PheasantCountry | SportsCow | Vikingland
United Community Bank Perham Memorial ACS
LakesAreaSports.com
SITE TOOLS
Print this Story
Email this Story
RELATED SCHOOLS/TEAMS
Park Rapids Area School
Park Rapids Area Swimming & Diving (G)
Perham School
Perham Swimming & Diving (G)

Friday, September 23, 2011
Swimming & Diving (G)

Perham swimmers push a tough Park Rapids team

By John George - Park Rapids, MN

Bottom Row L to R: Shannon Karels, Beth Ingebrand, Ashley Bond, Kristina Galbrecht, Lexi Richter, Justice Aus. Second Row: Shelby Seifert, Brittany Roberts, Shelby Mayfield, Rylie Rothmeyer, Sam Salathe, Kelsey Kratzke, Kyra Arneri. Third Row: Sheri Ressler, Annika Werner, Tara Wenaas, Heidi Weber, Jill Burns, Annie Ingebrand, Amelia Potrament, Natalie Wrangham. Back Row: Laine Miller, Jackie Hanson, Bailey Meyer, Natalie Murphy, Sierra Lynne.

The Perham girl’s swimming and diving team traveled to Park Rapids Thursday night and gave the defending Mid-State Conference champs all they could handle.  The Panthers were able to hang on to a 97-88 win over the Lady Jackets.

“I have never been so happy to lose by 9 points,” Perham head coach Sheri Ressler said.  “Park Rapids is a very tough team and we came so close. “

The meet started with the 200 medley team of Bailey Meyer, Kelsey Kratzke, Sam Salathe and Natalie Murphy winning with a time of 2:00.84.  Later, Murphy, Salathe and Kratzke would team up with Rylie Rothmeyer to win he 200 free relay with a time of 1:48.98.

Rothmeyer would also pick up an individual win, taking 1st in the 500 freestyle with a time of 5:47.97.  She also had a 2nd place finish in the 200 free with a time of 2:13.04.

Kratzke was also an individual winner, taking 1st in the 100 breaststroke with a time of 1:13.92.  She was the runner-up in the 200 I.M. with a time of 2:31.36.

The Lady Jackets other victory came in the 50 free, where Kyra Arneri won with a time of 28.38.

“We had 42 time drops that produced some extremely impressive times for our girls,” Ressler said.  “They're starting to believe and it shows!”

The Lady Jackets will finally have a “home” meet, as they take on Detroit Lakes in a dual meet at the BTD Aquatic Center in the Detroit Lakes CCC on Tuesday, Sept. 27 starting at 6 p.m.

 

Varsity

Park Rapids 97, Perham 88

Event 2  Girls 200 Yard Medley Relay Varsity            Seed Time / Finals

1 Perham/New York Mills-MN  'A'                          NT    2:00.84 

     1) Meyer, Bailey SR                2) Kratzke, Kelsey SR            

     3) Salathe, Sam SR                 4) Murphy, Natalie FR            

2 Park Rapids  'A'                                  2:01.88    2:02.56 

     1) Erickson, Katherine JR          2) Schirmers, Mandy SR            

     3) Zinke, Allycia SR               4) Kniss, Heather JR             

3 Perham/New York Mills-MN  'B'                          NT    2:08.78 

     1) Richter, Lexi JR                2) Ingebrand, Beth SR            

     3) Arneri, Kyra JR                 4) Ingebrand, Annie 8            

4 Park Rapids  'B'                                  2:11.42    2:09.97 

     1) Hoffman, Ellen SO               2) O'Hern, Jessie FR             

     3) Graham, Taylor SO               4) Mackley, Christina SO         

Event 4  Girls 200 Yard Freestyle Varsity   Seed Tme / Finals

1 Creager, Emily            JR Panthers             2:09.16    2:10.54 

  2 Rothmeyer, Rylie          SR Yellowjackets-MN          NT    2:13.04 

  3 Williams, Hannah          JR Panthers             2:15.92    2:13.68 

  4 Hanson, Jackie            SO Yellowjackets-MN          NT    2:14.26 

  5 Roberts, Brittany         SR Yellowjackets-MN          NT    2:20.68 

  6 Erickson, Seri            SO Panthers             2:26.44    2:30.07 

 Event 6  Girls 200 Yard IM Varsity    Seed Tme / Finals

1 Erickson, Katherine       JR Panthers             2:28.49    2:28.05 

  2 Kratzke, Kelsey           SR Yellowjackets-MN          NT    2:31.36 

  3 Zinke, Allycia            SR Panthers             2:29.62    2:31.59 

  4 Burns, Jill               JR Yellowjackets-MN          NT    2:38.48 

  5 Nyland, Tea                8 Panthers             2:39.86    2:39.58 

  6 Galbrecht, Kristina        8 Yellowjackets-MN          NT    3:01.42 

Event 8  Girls 50 Yard Freestyle Varsity    Seed Tme / Finals

1 Arneri, Kyra              JR Yellowjackets-MN          NT      28.38 

  2 Kniss, Heather            JR Panthers               28.15      28.63 

  3 Edevold, Alyza             8 Panthers               29.00      29.11 

  4 Rossman, Lauren           FR Panthers               27.43      29.25 

  5 Miller, Laine             SR Yellowjackets-MN          NT      29.33 

  6 Ingebrand, Beth           SR Yellowjackets-MN          NT      29.96 

Event 10  Girls 1 mtr Diving Varsity    Seed Tme / Finals

1 Hoffman, Ellen            SO Panthers              193.60     189.60 

  2 Andersen, Jessica         JR Panthers              186.85     183.00 

  3 Lynne, Sierra             SO Yellowjackets-MN     -240.90     181.50 

  4 Kniss, Heather            JR Panthers              152.25     151.75 

Event 12  Girls 100 Yard Butterfly Varsity    Seed Tme / Finals

1 Zinke, Allycia            SR Panthers             1:07.71    1:07.31 

  2 Graham, Taylor            SO Panthers             1:09.71    1:08.46 

  3 Meyer, Bailey             SR Yellowjackets-MN          NT    1:08.97 

  4 Nyland, Tea                8 Panthers             1:12.82    1:09.32 

  5 Salathe, Sam              SR Yellowjackets-MN          NT    1:10.91 

  6 Richter, Lexi             JR Yellowjackets-MN          NT    1:12.95 

Event 14  Girls 100 Yard Freestyle Varsity    Seed Tme / Finals

1 Creager, Emily            JR Panthers               59.89      58.24 

  2 Murphy, Natalie           FR Yellowjackets-MN          NT      58.52 

  3 Arneri, Kyra              JR Yellowjackets-MN          NT    1:01.28 

  4 Ingebrand, Annie           8 Yellowjackets-MN          NT    1:03.75 

  5 Edevold, Alyza             8 Panthers             1:03.26    1:04.41 

  6 Rossman, Lauren           FR Panthers             1:00.93    1:05.28 

Event 16  Girls 500 Yard Freestyle Varsity    Seed Tme / Finals

1 Rothmeyer, Rylie          SR Yellowjackets-MN          NT    5:47.97 

  2 Schirmers, Mandy          SR Panthers             5:55.48    5:56.66 

  3 Hanson, Jackie            SO Yellowjackets-MN          NT    5:58.65 

  4 Miller, Laine             SR Yellowjackets-MN          NT    6:23.53 

  5 Mackley, Christina        SO Panthers                  NT    6:35.49 

  6 Erickson, Seri            SO Panthers             6:32.75    6:37.90 

Event 18  Girls 200 Yard Freestyle Relay Varsity    Seed Tme / Finals

1 Perham/New York Mills-MN  'A'                          NT    1:48.98 

     1) Murphy, Natalie FR              2) Kratzke, Kelsey SR            

     3) Rothmeyer, Rylie SR             4) Salathe, Sam SR               

  2 Park Rapids  'A'                                  1:49.32    1:49.06 

     1) Zinke, Allycia SR               2) Williams, Hannah JR           

     3) Rossman, Lauren FR              4) Creager, Emily JR             

  3 Perham/New York Mills-MN  'B'                          NT    1:52.69 

     1) Richter, Lexi JR                2) Ingebrand, Annie 8             

     3) Ingebrand, Beth SR              4) Hanson, Jackie SO             

  4 Park Rapids  'B'                                  1:56.97    1:56.30 

     1) Kniss, Heather JR               2) Graham, Taylor SO             

     3) Mackley, Christina SO           4) Edevold, Alyza 8              

Event 20  Girls 100 Yard Backstroke Varsity    Seed Tme / Finals

1 Erickson, Katherine       JR Panthers             1:05.39    1:05.51 

  2 Meyer, Bailey             SR Yellowjackets-MN          NT    1:09.55 

  3 Hoffman, Ellen            SO Panthers             1:14.33    1:10.91 

  4 Burns, Jill               JR Yellowjackets-MN          NT    1:12.98 

  5 Roberts, Brittany         SR Yellowjackets-MN          NT    1:15.40 

  6 Andersen, Jessica         JR Panthers             1:16.30    1:15.59 

 Event 22  Girls 100 Yard Breaststroke Varsity    Seed Tme / Finals

1 Kratzke, Kelsey           SR Yellowjackets-MN          NT    1:13.92 

  2 Schirmers, Mandy          SR Panthers             1:15.55    1:14.16 

  3 Williams, Hannah          JR Panthers             1:18.46    1:16.58 

  4 Ingebrand, Beth           SR Yellowjackets-MN          NT    1:21.45 

  5 O'Hern, Jessie            FR Panthers             1:22.01    1:23.90 

  6 Ingebrand, Annie           8 Yellowjackets-MN          NT    1:25.31 

 Event 24  Girls 400 Yard Freestyle Relay Varsity    Seed Tme / Finals

1 Park Rapids  'A'                                  3:58.27    3:56.78 

     1) Erickson, Katherine JR          2) Schirmers, Mandy SR           

     3) Williams, Hannah JR             4) Creager, Emily JR             

  2 Perham/New York Mills-MN  'A'                          NT    4:01.06 

     1) Salathe, Sam SR                 2) Arneri, Kyra JR               

     3) Rothmeyer, Rylie SR             4) Murphy, Natalie FR            

  3 Perham/New York Mills-MN  'B'                          NT    4:12.25 

     1) Hanson, Jackie SO               2) Miller, Laine SR              

     3) Roberts, Brittany SR            4) Richter, Lexi JR              

  4 Park Rapids  'B'                                       NT    4:17.31 

     1) Graham, Taylor SO               2) Edevold, Alyza 8              

     3) Mackley, Christina SO           4) Rossman, Lauren FR        

 

Junior Varsity

Park Rapids 136, Perham/New York Mills 34

SCORING SUMMARY:
Park Rapids 97, Perham 88

©1998-2014 LakesAreaSports.com - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com