Boy's Basketball '17-'18 Schedule

Date Away Home Status Links
 
December
Fri. 1 Crosby-Ironton 67 Pine River-Backus 66 Final
  Park Rapids 54 Pillager 36 Final
  Brainerd * 68 Sauk Rapids-Rice 60 Final
Sat. 2 Brainerd 49 Lakeville South 65 Final
Tue. 5 Crosby-Ironton * 54 Aitkin 72 Final
  Perham 79 Little Falls 34 Final
  Mora 69 Pierz 49 Final
  Pillager 60 St. John's Prep 55 Final
Thu. 7 Crosby-Ironton * 43 Park Rapids 36 Final - OT
  Menahga * 51 Pillager 70 Final
Fri. 8 Proctor 42 Pequot Lakes 54 Final
  Royalton 77 Pillager 58 Final
  Little Falls 60 Pierz 53 Final
Tue. 12 MLWR 55 Crosby-Ironton 44 Final
  Bemidji 70 Little Falls 48 Final
  Pillager * 54 Verndale 61 Final
  Park Rapids * 38 Pequot Lakes 64 Final
Thu. 14 Fergus Falls * 57 Brainerd 94 Final
  Pierz 56 Long Prairie-Grey Eagle 64 Final - 2OT
Fri. 15 Barnum 59 Crosby-Ironton 43 Final
  St. Cloud Apollo 73 Little Falls 48 Final
  Detroit Lakes * 45 Pequot Lakes 70 Final
Sat. 16 Pillager * 66 New York Mills 57 Final
Tue. 19 Eveleth-Gilbert 49 Crosby-Ironton 57 Final
  Pequot Lakes * 92 Staples-Motley 76 Final
  Brainerd * 77 Rocori 70 Final
  Little Falls * 41 Zimmerman 55 Final
  Pierz 53 Braham 78 Final
Thu. 21 Brainerd * 64 Sartell 50 Final
  Pierz 57 Crosby-Ironton 51 Final
  Pine River-Backus 57 Pillager 71 Final
  Fornshell Classic
Fri. 22 Pequot Lakes 54 Grand Rapids 75 Final
  Albany * 41 Little Falls 32 Final
  Royalton 32 Pillager 57 Final
  Fornshell Classic
Wed. 27 Mora 40 Pequot Lakes 69 Final
  Pierz 48 Aitkin 47 Final - OT
  Brainerd 63 Elk River 61 Final
Thu. 28 Hermantown 63 Pequot Lakes 64 Final
  Pierz 49 Greenway 58 Final
  Fon du Lac 36 Crosby-Ironton 72 Final
  Tournament
  Stewartville 74 Little Falls 47 Final
Fri. 29 Long Prairie-Grey Eagle 61 Pillager 47 Final
  Boy's and Girl's Double Header
  Brainerd 58 Saint Michael-Albertville 67 Final
  Renville County West 72 Crosby-Ironton 48 Final
  Tournament
  Staples-Motley 64 Little Falls 65 Final
Sat. 30 Deer River 62 Crosby-Ironton 74 Final
  Tournament
 
January
Tue. 2 Pierz * 64 Paynesville 66 Final
  Pillager 52 Pequot Lakes 53 Final
Thu. 4 Crosby-Ironton * 44 Pequot Lakes 73 Final
  Wadena-Deer Creek * 47 Pillager 63 Final
  Cambridge-Isanti 81 Brainerd 70 Final
Fri. 5 Little Falls 21 Alexandria 63 Final
  Holdingford * 61 Pierz 48 Final
  Pillager * 53 Menahga 61 Final
Sat. 6 Crosby-Ironton 71 International Falls 62 Final
  New Prague 56 Brainerd 53 Final
Tue. 9 St. Cloud Cathedral 83 Pequot Lakes 54 Final
  Staples-Motley * 68 Crosby-Ironton 70 Final
  St. Cloud Tech * 51 Brainerd 47 Final
  Sebeka * 60 Pillager 63 Final
Thu. 11 Pequot Lakes * 73 Aitkin 48 Final
  Milaca * 52 Little Falls 53 Final
  Pierz * 55 Howard Lake-Waverly-Winsted 73 Final
Fri. 12 Crosby-Ironton * 47 Detroit Lakes 69 Final
  Alexandria * 70 Brainerd 58 Final
Sat. 13 Barnum 54 Pillager 51 Final - OT
  Boy's and Girl's Double Header
Tue. 16 Pequot Lakes * 49 Detroit Lakes 51 Final
  Little Falls * 49 Becker 55 Final
  Belgrade-Brooten-Elrosa * 65 Pierz 58 Final
  Brainerd 75 Moorhead 77 Final
Thu. 18 Bemidji 70 Pequot Lakes 56 Final
  Hinckley-Finlayson 57 Crosby-Ironton 37 Final
  Brainerd * 59 Willmar 73 Final
  Kimball * 64 Pierz 52 Final
  Bertha-Hewitt * 57 Pillager 63 Final
Fri. 19 Park Rapids * 36 Crosby-Ironton 50 Final
  Staples-Motley * 60 Pequot Lakes 73 Final
  Mora * 49 Little Falls 54 Final
  Pierz 76 Pillager 77 Final
Mon. 22 Pequot Lakes 60 Pierz 51 Final
Tue. 23 St. Cloud Apollo * 71 Brainerd 68 Final
  Little Falls 37 Rocori 70 Final
  Pillager * 83 Henning 82 Final - OT
Thu. 25 Crosby-Ironton * 73 Staples-Motley 77 Final
  St. Cloud Cathedral * 82 Little Falls 48 Final
  Pierz * 53 Eden Valley-Watkins 80 Final
Fri. 26 Grand Rapids 82 Crosby-Ironton 22 Final
  Pequot Lakes * 56 Park Rapids 67 Final
  Sauk Rapids-Rice * 70 Brainerd 73 Final - OT
  Pierz 60 Sauk Centre 57 Final
  Aitkin 48 Pillager 60 Final
Sat. 27 Sauk Rapids-Rice 58 Little Falls 53 Final
Tue. 30 Aitkin * 46 Pequot Lakes 70 Final
  Foley * 72 Little Falls 57 Final
  Maple Lake * 73 Pierz 50 Final
  Verndale * 45 Pillager 60 Final
  Boy's and Girl's Double Header
 
February
Thu. 1 Brainerd * 60 Fergus Falls 69 Final
  Foley 71 Pierz 66 Final
  New York Mills * 70 Pillager 73 Final
Fri. 2 Crosby-Ironton 42 Proctor 78 Final
  Zimmerman * 42 Little Falls 44 Final
  Paynesville * 36 Pierz 53 Final
Mon. 5 Esko 73 Pequot Lakes 47 Final
  Rocori * 52 Brainerd 72 Final
  Pillager * 67 Wadena-Deer Creek 64 Final
Thu. 8 Detroit Lakes 74 Little Falls 55 Final
  Pierz * 51 Holdingford 74 Final
Fri. 9 Sartell * 56 Brainerd 66 Final
  Pillager * 58 Sebeka 71 Final
Sat. 10 Greenway 65 Crosby-Ironton 55 Final
  Breckenridge 64 Pequot Lakes 65 Final - OT
  Little Falls 33 Fergus Falls 51 Final
Tue. 13 Brainerd 65 Wayzata 68 Final
  Pequot Lakes * 62 Crosby-Ironton 44 Final
  Little Falls * 42 Milaca 40 Final
  Howard Lake-Waverly-Winsted * 60 Pierz 55 Final - OT
  Pillager 89 Staples-Motley 76 Final
Thu. 15 Pequot Lakes 65 Hinckley-Finlayson 80 Final
  Aitkin * 49 Crosby-Ironton 50 Final
  Brainerd * 71 St. Cloud Tech 83 Final
  Pierz * 54 Belgrade-Brooten-Elrosa 66 Final
Fri. 16 Becker * 72 Little Falls 64 Final
  Rogers 62 Brainerd 52 Final
Tue. 20 Crosby-Ironton * 53 Detroit Lakes 69 Final
  Class 3A Quarterfinal
  Brainerd * 68 Alexandria 59 Final
  Little Falls * 38 Albany 56 Final
  Pillager * 79 Bertha-Hewitt 55 Final
  Carlton 53 Pequot Lakes 79 Final
Thu. 22 Little Falls * 57 Mora 54 Final
  Pierz * 57 Kimball 66 Final - OT
Fri. 23 Pequot Lakes 52 Hibbing 53 Final
  Willmar * 64 Brainerd 52 Final
  Milaca 80 Pierz 75 Final
  Henning * 66 Pillager 39 Final
Sat. 24 Crosby-Ironton 46 Hibbing 57 Final
  Buffalo 68 Brainerd 63 Final
  Sartell 45 Little Falls 50 Final
  Pequot Lakes 63 Virginia 70 Final
Tue. 27 Crosby-Ironton 34 Esko 74 Final
  Little Falls * 56 St. Cloud Cathedral 79 Final
  Eden Valley-Watkins * 62 Pierz 53 Final
  Pine River-Backus 55 Pequot Lakes 78 Final
  Bemidji 67 Brainerd 59 Final - OT
 
March
Fri. 2 Perham 59 Pequot Lakes 54 Final
  Brainerd * 52 St. Cloud Apollo 58 Final
  Little Falls * 60 Foley 46 Final
  Pierz * 40 Maple Lake 53 Final
  Pillager 64 Crosby-Ironton 49 Final
Tue. 6 Brainerd % 49 Maple Grove 53 Final
  Little Falls % 53 Fergus Falls 71 Final
  Crosby-Ironton % 50 Barnum 58 Final
  Aitkin % 41 Pequot Lakes 70 Final
  Moose Lake-Willow River % 76 Pillager 66 Final
  Pierz % 50 Esko 64 Final
Sat. 10 Barnum %   Pequot Lakes   1:00 PM
  @ UM-Duluth
* Conference
% Post season