2017-2018 Girl's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
August
Fri. 18 Elk River, Hibbing, Monticello   Brainerd   9:00 AM
  Crosby-Ironton   Mora   9:00 AM
  Invitational
  Little Falls   Pierz   9:00 AM
Sat. 19 Osakis, Perham   Pequot Lakes   9:00 AM
  Crosby-Ironton   Annandale   10:00 AM
  Triangular
  Lakeville South   Brainerd   10:00 AM
Mon. 21 Brainerd   Hibbing   9:00 AM
  Crosby-Ironton   Pequot Lakes   10:00 AM
Tue. 22 Little Falls 0 Crosby-Ironton 7 Final
  Triangular
  Long Prairie-Grey Eagle 3 Crosby-Ironton 4 Final
  Triangular
Wed. 23 Pequot Lakes   Bemidji   10:00 AM
Thu. 24 Pequot Lakes, Pine City   Pierz   9:00 AM
  Brainerd   Delano   9:00 AM
Fri. 25 Crosby-Ironton   Aitkin   9:00 AM
  Invitational
  Pierz   Aitkin   9:00 AM
  Rocori   Little Falls   10:00 AM
Sat. 26 Minnewaska, Princeton, Staples-Motley   Brainerd   9:00 AM
Mon. 28 East Ridge, Thief River Falls, Virginia   Brainerd   9:00 AM
  Bemidji, Little Falls   Pequot Lakes   10:00 AM
  Little Falls   Pequot Lakes   10:00 AM
  Crosby-Ironton 1 Duluth Marshal 6 Final
Tue. 29 Pequot Lakes   Park Rapids   9:00 AM
  Parkers Prairie 3 Crosby-Ironton 4 Final
  Wadena-Deer Creek   Pierz   4:00 PM
  St. Cloud Apollo   Little Falls   4:00 PM
Thu. 31 Park Rapids 7 Crosby-Ironton 0 Final
  Triangular
  Pequot Lakes   Perham   10:00 AM
  Apollo, SRR, Cath 0 Brainerd 7 Final
 
September
Fri. 1 Little Falls   Fergus Falls   10:00 AM
Tue. 5 Pierz 1 Osakis 6 Final
  Brainerd 7 Fergus Falls 0 Final
  Becker   Little Falls   4:30 PM
Thu. 7 Crosby-Ironton 0 Perham 7 Final
  Pierz 6 Mora 1 Final
  Brainerd   Bemidji   4:30 PM
  Moorhead 7 Little Falls 0 Final
Fri. 8 Crosby-Ironton 2 Eveleth-Gilbert 5 Final
  Glencoe-Silver Lake   Pequot Lakes   4:00 PM
Sat. 9 Crosby-Ironton   Pine City   8:30 AM
  Invitational
  Brainerd   Roseau, Big Lake, Glencoe-Silver Lake, Parkers Prairie, Pequot Lakes, Perham   9:00 AM
  @ Brainerd, MN
  Pierz   Pine City   9:00 AM
Mon. 11 Long Prairie Grey Eagle, Sauk Centre   Pequot Lakes   1:30 PM
Tue. 12 Brainerd   Willmar   4:30 PM
  Little Falls   Pierz   4:30 PM
Thu. 14 Staples-Motley 2 Pequot Lakes 5 Final
  Alexandria   Brainerd   4:30 PM
  Pine City 3 Pierz 4 Final
  Little Falls 1 Mora 6 Final
Sat. 16 Brainerd   Moorhead   TBA
  Crosby-Ironton   Staples-Motley   9:00 AM
  Mid Stat Conference @ Staples or Wadena
  Pequot Lakes   Staples-Motley   9:00 AM
Tue. 19 Crosby-Ironton 2 Staples-Motley 5 Final
  Triangular
  Brainerd   St. Cloud Tech   4:30 PM
  Pierz   Aitkin   4:30 PM
  Foley   Little Falls   4:30 PM
Thu. 21 Rocori   Brainerd   4:30 PM
  Pequot Lakes 7 Crosby-Ironton 0 Final
  Little Falls 0 Pine City 7 Final
  Becker 6 Pierz 1 Final
Mon. 25 Willmar   Brainerd   4:30 PM
Tue. 26 Cloquet   Crosby-Ironton   4:00 PM
  Foley   Pierz   4:30 PM
  Pequot Lakes   Wadena-Deer Creek   4:30 PM
  Aitkin   Little Falls   4:30 PM
Thu. 28 Brainerd   Wayzata   4:00 PM
  Staples-Motley   Little Falls   4:30 PM
  Crosby-Ironton   Aitkin   4:30 PM
  Long Prairie-Grey Eagle   Pierz   4:30 PM
Sat. 30 Pierz   TBD   TBA
  Little Falls   Becker, Aitkin, Foley, Mora, Pierz, Pine City   9:00 AM
 
October
Mon. 2 Long Prarie-Grey Eagle   Little Falls   3:30 PM
  Brainerd   Sartell   4:00 PM
  Aitkin   Pequot Lakes   4:00 PM
Tue. 3 Park Rapids   Pequot Lakes   4:00 PM
Thu. 5 Pequot Lakes   High Seed   TBA
Mon. 9 Pequot Lakes   High Seed   4:00 PM
Thu. 12 Pequot Lakes   TBD   TBA
Mon. 16 Pequot Lakes   TBD   TBA